Hrad Adršpach

Hrad Adršpach

Zříceninu skalního hradu Adršpach najdeme na Starozámeckém vrchu, na severním okraji adršpašsko-teplických skal, v katastru obce Adršpach, v okrese Náchod v Královéhradeckém kraji, 5,7 km severozápadně od centra města Teplice nad Metují a 15 km severovýchodně od centra Trutnova.

Popis hradu

Hrad Adršpach měl netypickou dispozici, která byla způsobena jeho výstavbou na pískovcové pseudoostrožně a na několika věžovitých skalních blocích. Hrad měl dvě hradní jádra. Větší jádro s palácem bezprostředně přiléhalo k předhradí, menší jižní jádro tvořené čtvercovou obytnou věží bylo od přehradí odděleno přikopem. Hrad byl ze západu a z jihu chráněn dvojitým valem. Dnes z hradu zbylo jen několik zdí a sklepů, zaujmou také zbytky klenby mezi skalami.

Historie

Nejčastěji se uvádí, že hrad byl postaven za vlády Jana Lucemburského, a to někdy v období mezi lety 1310 až 1330. Někdy se však uvádí, že stavba hradu započala již v druhé polovině třináctého století za vlády Přemysla Otakara II. Ať tak či onak, je pravděpodobné, že hrad byl stavěn postupně a nejdříve byla postavena západní část hradu a později, možná až na začátku patnáctého století byla postavena východní část hradu. Během husitských válek, po roce 1427 (někdy se uvádí přesně rok 1430) byl hrad dobyt husity a sloužil jako základna pro husitské nájezdy do Slezska, a to i po roce 1436 kdy byl navrácen pánům z Dubé. Tato situace vedla k vytvoření vojenského spolku slezských knížat a hornolužických a slezských měst a tento spolek v roce 1447 hrad Adršpach spolu s dalšími hrady v oblasti vykoupil a poté nechal zbořit.

Jak se tam dostat

Nejbližší autobusovou zastávkou je zastávka „Adršpach, Dolní Adršpach“, ze které dojdeme na hrad Adršpach po 1,1 km nejdříve po červené značce, ze které na rozcestí „pod Starozámeckým vrchem“ sejdeme na žlutou značku.
Nejbližší vlakouvou zastávkou je „Adršpach“, ze které dojdeme na hrad Adršpach po 2,5 km, nejdříve po červené značce, ze které na rozcestí „pod Starozámeckým vrchem“ sejdeme na žlutou značku. Z vlakové zastávky „Horní Adršpach“ je to na Hrad Adršpach 3,3 km, nejdříve po červené značce a poté z rozcestí „pod Starozámeckým vrchem“ po žluté značce.

Přístup

Zřícenina hradu Adršpach je volně přístupná.

Mapa

Mapa ČR s vyznačením polohy hradu Adršpach. Zdroj:“Mapy.cz“.

 
Turistická mapa okolí hradu Adršpach. Zdroj:“Mapy.cz“.

Foto: Zbytky hradu Adršpach, autor: Václav Hájek, zdroj: wikimedia.commons.com, licence: CC BY-SA 4.0