Hrad Andělská Hora (Engelsburg)

Hrad Andělská Hora

Hrad Andělská Hora je zřícenina gotického hradu stojícího na daleko viditelné čedičové homoli s názvem Andělská hora a s vrcholem v nadmořské výšce 717 metrů. Hrad stojí nad obcí Andělská Hora v okrese Karlovy vary v Karlovarském kraji, při okraji CHKO Slavkovský les, jen asi 6,5 km jihovýchodně od centra Karlových Varů. Hrad se púvodně německy nazýval Engelsburg. V areálu hradu se natáčel film Balada pro banditu. Zřícenina hradu je hojně navštěvovaná i díky svému dalekému kruhovému výhledu.

Historie

Hrad Andělská Hora, tehdy Engelsburg, vznikl na konci čtrnáctého stoetí, první písemná zmínka o hradu je z roku 1402. Kolem roku 1430 byl hrad v majetku Jakoubka z Vřesovic. Hrad byl upravován v šedesátých letech patnáctého století za Zajíců z Házmburka. Další úpravy proběhly za pánů z Plavna, za Jindřicha IV. z Plavna byl v polovině šestnáctého století postaven renesanční dvoupatrový palác. Později hrad koupili Šlikové, jimž byl v roce 1621 hrad zkonfiskován. Novým majitelem hradu se stal Heřman Černín z Chudenic. Během Třicetileté války, V roce 1635, byl hrad vydrancován švédským vojskem, poté byl opraven a znovu obydlen. V roce 1718 hrad zcela vyhořel, stejně jako městečko v podhradí. V roce 1786 hrad navštívil německý básník Johann Wolfgang Goethe.

Hrad Andělská Hora, druhá brána a nádvoří

Popis

Zachovaly se dvě vstupní brány, dvě rozsáhlá nádvoří, zříceniny velkého paláce a druhé obytné budovy horního hradu. Na nejvyšším místě byla postavena čtverhraná obytná věž, která také byla nejstarší částí hradu.

Andělská hora se zříceninou hradu Andělská Hora

Přístupnost

Zřícenina hradu Andělská Hora je volně přístupná. Ke hradu dojdeme po zelené značce přes Andělskou Horu, případě po značené naučné stezce „Historie Andělské Hory“. Nejbližší autobusovou zastávkou je zastávka „Andělská Hora, horní obec“ případně zastávka „Andělská Hora, rozcestí“ na silnici I/6. Nejbližší železniční stanicí jsou stanice Karlovy Vary a Karlovy Vary dolní nádraží.

Hrad Andělská Hora na pohlednici z roku 1912

Mapa

Mapa ČR s vyznačením polohy hradu Andělská Hora. Zdroj:“Mapy.cz“

 
Mapa okolí hradu Andělská Hora. Zdroj:“Mapy.cz“.

Foto1: Hrad Andělská Hora, hradní jádro, autor: Petr Kinšt, zdroj: wikimedia.commons.com, licence: CC BY-SA 4.0
Foto2: Hrad Andělská Hora, druhá brána a nádvoří, autor: Petr Kinšt, zdroj: wikimedia.commons.com, licence: CC BY-SA 4.0
Foto3: Hrad Andělská Hora
Foto4: Hrad Andělská Hora na pohlednici z roku 1912