Zámek Arnultovice (Rudník)

Zámek Arnultovice

Zámek Arnultovice najdeme v obci Rudník, v její části Arnultovice, v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji, tři kilometry severně od města Hostinné a dvanáct kilometrů západně od centra Trutnova.

Dříve se používal název „zámek Arnultovice“, v současnosti se častěji používá název „zámek Rudník“, a to jak v mapách, tak v propagaci zdejšího penziónu, na který byl tento zámek z části adaptován. Arnultovický zámek leží v severní části Arnultovic, která přiléhá k samotnému Rudníku (ten se do roku 1952 jmenoval Heřmanovy Sejfy). V samotném Rudníku byl dříve také zámek, v současnosti také označovaný jako zámek Rudník (nebo jako horní zámek a zámek v Arnultovicích jako dolní zámek), avšak již v osmnáctém století zřícený a v roce 1815 byla část jeho zdí využita při stavbě pivovaru.

Historie

Původní zámek nechal postavit ve třicátých letech devatenáctého století Josef Karel Theer ze Silbersteinu. Zámek byl pak v roce 1858 přestavěn v novogotickém slohu. Po rodu Theerů ze Silberštejna, zámek vlastnil továrník Vilharta a poté velkopodnikatel Kluge. Po válce byl zámek znárodněn a byly zde byty pro zaměstnance sousedícího národního podniku Texlen. Na zámku pobýval nějaký čas jako učitel a vychovatel F.L. Čelakovský. V současnosti je na zámku penzion „Pension Zámek Rudník“.

Popis

Pseudogotický zámek, někdy nazývaný „Malá Hluboká“ nebo „Podkrkonošská Hluboká“. Jde o dvoupatrovou, dvoukřídlou stavbu s osmibokou třípatrovou věží na severovýchodním nároží. Na štítech a na věži je cimbuří v nádvoří je balkón na pilířích a kašna.

Přístupnost

Nejbližší autobusovou zastávkou je zastávka „Rudník, bělidlo“. Nejbližší železniční stanice jsou v Hostinném, a to železniční stanice „Hostinné“ a zastávka „Hostinné město“.

Ubytování

Na zámku je penzion Zámek Rudník, zde si můžete prohlédnout fotografie a zarezervovat ubytování na zámku

Mapa

Mapa ČR s vyznačením polohy zámku Arnultovice (Rudník). Zdroj:“Mapy.cz“

 
Mapa okolí zámku Arnultovice (Rudník). Zdroj:“Mapy.cz“

Foto: Zámek Arnultovice, autor: JiriMatejicek, zdroj: wikimedia.commons.com, licence: CC BY-SA 3.0