Hrad Budětice (Hrad Džbán)

Hrad Budětice

Zřícenina hradu Budětice leží na kopci Džbán, na jeho jižním konci, v nadmořské výšce 618 metrů. Jako hrad Budětice je tento hrad uváděn v seznamu kulturních památek NPÚ, na mapách je však často uváděn jako hrad Džbán, a to podle jména kopce, na kterém stojí. Zřícenina hradu Budětice leží asi jeden kilometr severně od centra obce Budětice, což je obec v okrese Klatovy v Plzeňském kraji. Zřícenina hradu Budětice leží 2,8 km severozápadně od centra města Rabí, 8,5 km od centra Sušice a 24 km jihovýchodně od centra Klatov.

Historie

Hrad Budětice je zřícenina gotického hradu z druhé poloviny třináctého století. Hrad byl založen pány z Budětic jako rodové sídlo. Šlo o jeden z nejstarších šlechtických hardů v tomto regionu. Bohuslav z Budětic však již po roce 1291 hrad opustil a přestěhoval se na hrad Rabí (uvádí se, že hrad plnil svou funkci cca třicet let). Od té doby hrad Budětice pustl a dnes jdou na místě hradu vidět jen základy věže, zbytky paláce a obranné valy.

Popis hradu

Areál hradu měl oválný podlouhlý tvar, který zabíral vrchol kopce a byl ze tří stran opevněn příkopem. V čele nad příkopem byla okrouhlá věž, z níž se zachovaly zbytky spodní části, za věží pak byl obdélný palác o délce čtrnáct metrů, z něhož se dochovaly jen malé zbytky. Část budov a opevnění hradu byla zřejmě dřevěná.

Jak se tam dostat

Z Budětic na hrad dojdeme po modré značce po 2,4 km a z Rabí po 4,4 km po žluté značce přes Vlkonice, kde se na rozcestí napojíme na modrou značku. Nejbližší vlakovou zastávkou je vlaková zastávka Žichovice, ze které to je na hrad Budětice 6,8 km přes Rabí a Vlkonice.

Přístupnost

Zřícenina hradu Budětice je přístupná volně po celý rok.

Mapa

Mapa ČR s vyznačením polohy hradu Budětice. Zdroj:“Mapy.cz“.

 
Turistická mapa okolí hradu Budětice (Džbán). Zdroj:“Mapy.cz“.

Foto: Zřícenina hradu Budětice (Džbán), autor: Chmee2, zdroj: wikimedia.commons.com, licence: CC BY-SA 4.0