Hrad Burkvíz

Hrad Burkvíz

Hrad Burkvíz (také Luginsland, dříve zřejmě také Lugswalde a hrad Albrechtice) býval strážní hrad a také zřejmě centrum středověké kolonizace okolního kraje. Jeho zbytky najdeme na vrcholu kopce Oldřichov (nadmořská výška 652 metrů)jenž leží mezi vesnicemi Burkvíz (součást Města Albrechtice) a Vraclávek (součást obce Hošťálkovy) v okrese Bruntál, v Moravskoslezském kraji.

Dnes z hradu najdeme dobře viditelné okrouhlé jádro, jenž obklopuje po celém obvodě rovněž dobře znatelný příkop a val. Na ploše jádra jsou znatelné prohlubně po základech staveb, drobné zbytky zdiva a uměle upravované skalní výchozy. Na severozápadě jádra stávala čtverhraná věž, z části zřejmě kamenná, z části dřevěná. V příkopu pod tehdejší věží se nachází hradní studna, která je dnes renovovaná.

Historie

Předválečný archeologický průzkum potvrzoval existenci hradu od druhé poloviny třináctého století. Hrad zanikl roku 1474, kdy byl v majetku Jiřího Stoše z Kounic, tehdy byl po dvoudenním obléhání vojsky krále Matyáše Korvína dobyt a rozbořen. Někdy je hrad ztotožňován s hradem Lugswalde (později Albrechtice) jenž je připomínán v souvislosti s rokem 1050 jako strážní hrad severní moravské hranice.

Jak se tam dostat

Burkvíz, Město Albrechtice, okres Bruntál
GPS: 50°8’0.772″N, 17°33’43.732″E

Vlak

Nejbližší železniční stanicí jsou Linhartovy mezi Krnovem a Městem Albrechtice na železniční trati č. 292. Z Linhartov dojdeme po zelenobílé značce „Městského okruhu“ asi po pěti kilometrech. Ze železniční stanice v Městě Albrechticích je to na hrad Burkvíz asi 7,5km a to nejdříve po zelené turistické značce, přes centrum města a Žáry a poté po zelenobílé značce „městského okruhu.

Bus

Nejbližší autobusovou zastávkou je zastávka „Město Albrechtice, Burkvíz, točna“, ze které to je na hrad asi 2,1 km, nejdříve po neznačené cestě a poté po značce „Městského okruhu“.

Autem

Ze silnice č. 57 mezi Krnovem a Městem Albrechtice odbočíme buď v Krásných Loučkách směrem na Hošťálkovy a dojedeme do Vraclávku a poté dojdeme na hrad. Nebo odbočíme na Burkvíz a z něj pak na východním konci vyjdeme po neznačené cestě, která se později napojí na značenou cestu „Městského okruhu“.

Přístupnost
Otevírací doba

Zřícenina hradu Burkvíz je přístupná volně po celý rok.

Co uvidíme

Na místě můžeme vidět vyvýšenou kruhovou základnu, na které stál hrad. Na ní lze pak spatřit prohlubně po dřívějších budovách a malé zbytky zdiva. Dobře je patrný kruhový příkop a val kolem celého hradu. V příkopu pod tehdejší hradní věží je zrestaurovaná hradní studna, u které je informační tabule a také přístřešek s posezením.

Vstupné

Vstupné se neplatí, zřícenina hradu Burkvíz je volně přístupná.

Ubytování v okolí

Přehled hotelů v okolí hradu Burkvíz a Města Albrechtice s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com

Mapa

Mapa ČR s vyznačením polohy hradu Burkvíz. Zdroj:“Mapy.cz“.

 
Turistická mapa okolí hradu Burkvíz. Zdroj:“Mapy.cz“.

Fotogalerie

Hrad Burkvíz
Pohled na jádro hradu Burkvíz

 
Jádro hradu Burkvíz

 
Val a příkop hradu Burkvíz