Lesní hrádek Aichelburg

Aichelburg

Aichelburg je malý hrádek z devatenáctého století postavený v Krkonoších na skalnatém úbočí Světlé hory, asi kilometr severozápadně od centra osady Temný Důl v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji, 2,2 km severozápadně od Horního Maršova a 5,2 km jihovýchodně od centra města Pec pod Sněžkou.

Historie

Hrad Aichelburg byl postaven v roce 1863 personálem panství Maršov na počest zemřelého majitele panství hraběte Bertholda Aichelburga, po kterém byl hrádek také pojmenován. Na konci devatenáctého století však hrádek již chátral, z části díky odlehlosti a špatné dostupnosti, a ve dvacátém století už byl jen zříceninou. Nakonec ze stavby zbyl jen klenutý sklep a čtyřboká kamenná věž. K obnově hrádku Aichelburg došlo na konci devadesátých let dvacátého století, obnova byla dokončena v roce 1999. V současnosti slouží hrádek jako výstavní síň a vyhlídka.

Popis

Hrádek Aichelburg byl postaven v romantickém stylu inspirovaném středověkými tvrzemi. Z nádvoří před hrádkem se po padacím mostě (dnes je zde kovový most) přes příkop vstupovalo do hlavní síně, která byla původně kamenná (dnes po obnově je dřevěná) a z této síně byla po vřetenovém schodišti přístupná věž, která sloužila jako vyhlídka. V kamenné síni byla umístěna busta Bertolda Marii Aichelburga. Stavba byla podsklepena a klenutý sklep sloužil jako stáj pro poníky. Součástí hrádku byly také krytá lesní střelnice a také restaurace, která však byla v provozu zřejmě jen do začátku sedmdesátých let devatenáctého století.

Jak se tam dostat

Nejbližší autobusovou zastávkou je zastávka „Horní Maršov, temný Důl, záv“, která je v osadě Temný Důl před Dixovou brusírnou dřeva. Z této zastávky dojdeme k hrádku Aichelburg po necelých pěti stech metrech po značené vycházkové stezce Aichelburg. Po stejné značené stezce dojdeme na hrádek Aichelber od informačního centra Veselý výlet v Temném Dole, vzdálenost je 1,7 km a nebo z centra Horního Maršova, vzdálenost je 2,6 km.

Přístupnost

Lesní hrádek Aichelburg je veřejnosti přístupný. Klíče si můžete půjčiit v informačním centru Veselý výlet v Temném Dole. http://www.veselyvylet.cz/cz/vv5.html

Fotogalerie

Aichelburg, okres Trutnov
Lesní hrádek Aichelburg

 
Interiér lesního hrádku Aichelburg (hradní síň s bustou hraběte Bertholda Aichelburga)

Mapa

Mapa ČR s vyznačením polohy lesního hrádku. Zdroj:“Mapy.cz“. Aichelburg

 
Turistická mapa okolí lesního hrádku Aichelburg. Zdroj:“Mapy.cz“.

Foto1: Lesní hrádek Aichelburg, autor: Kixx, zdroj: wikimedia.commons.com, licence: CC BY-SA 4.0
Foto2: Interiér hrádku Aichelburg, autor: Kixx, zdroj: wikimedia.commons.com, licence: CC BY-SA 4.0