Michnův letohrádek (Vila Amerika)

Michnův letohrádek

Barokní letohrádek, zvaný někdy také „Amerika“ nebo „Vila Amerika“, najdeme na pražském Novém Městě (Praha 2), v ulici Ke Karlovu. Jméno „Michnův letohrádek“ nebo také „letohrádek hraběte Michny z Vacínova“ nese po janu václavu hraběti Michnovi z Vacínova, kteerý nechal letohrádek postavit.

Historie

Letohrádek byl postaven mezi lety 1717 až 1720. Autorem letohrádku je známý architekt a stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer. Rodině Michnů patřil letohrádek do roku 1729. Po roce 1826 zde byla zřízena zahradní restaurace „Amerika“. V roce 1843 letohrádek zakoupilo město Praha a letohrádek pak sloužil k různým účelům, byl zde například chudinský ústav a sídlilo zde dívčí gymnázium Minerva. Dnes je zde Muzeum Antonína Dvořáka.

Popis

Michnův letohrádek sestává ze tří samostatných objektů, a to z hlavní patrové budovy a dvou shodných, symetricky umístěných přízemních pavilonů při ulici, mezi kterými probíhá ohradní mřížová zeď s pilíři a se vstupními mřížovými vraty. Nádvoří a zahrada letohrádku jsou doplněny sochami z dílny slavného barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna, a pocházejí z druhé čtvrtiny osmnáctého století.

Jak se sem dostat

Michnův letohrádek stojí na ulici Ke karlovu 20, v Praze na Novém Městě (Praha 2). nejbližšími zastávkami MHD jsou zastávky „Na Bojišti“ a „Kateřinská“. nejbližší stanicí metra je „I.P. Pavlova“. Z horní části Václavského náměstí a od Národního muzea je to to k Michnovu letohrádku zhruba 800 metrů, od hlavního vlakového nádraží pak asi 1,5 km.

Přístupnost

V současnosti je v letohrádku Muzeum Antonína Dvořáka, které je pobočkou Českého muzea hudby, jenž je součástí Národního muzea. https://www.nm.cz/navstivte-nas/objekty/muzeum-antonina-dvoraka

Mapa

Mapa ČR s vyznačením polohy Michnova letohrádku. Zdroj:“Mapy.cz“.

 
Mapa okolí Michnova letohrádku. Zdroj:“Mapy.cz“.