Zámek Albeř (Terezín, Terezínov)

Zámek Albeř

Zámek Albeř, často nazývaný také zámek Terezín, případně zámek Terezínov (například v Památkovém katalogu NPÚ) je zámek ve vsi Albeř, která je součástí obce Nová Bystřice v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. Zámek Albeř leží cca 16 km jihozápadně od Jindřichova Hradce, 22 km jihozápadně od města Dačice a cca 3,5 km od česko-rakouské hranice.

Historie

Zámeček postavil František Schneider pro hraběnku Terezii Trautmannsdorffovou. Podle ní se tak zámek často nazývá jako zámek Terezín (případně Terezínov). Stavba zámečku probíhala mezi lety 1810 až 1815. Hraběnce Terezii Trautmannsdorffové patřil zámeček do roku 1817, poté patřil rodině Hochberg z Hennersdorfu. Od roku 1900 do roku 1945 patřil zámeček rodině Kernů, v roce 1945 byl znárodněn. Do roku 1963 byl zámeček součástí Dřevařských závodů jako součást dřevařské pily. pak byl do roku 1976 majetkem Státních statků, a poté byl majetkem podniku Kablo Hostivař . Po roce 1989 byl opět vlastnictvím Státních statků a od roku 1995 má zámeček soukromého majitele. V období od roku 1945 zámeček chátral a v osmdesátých letech dvacátého století z něj zbývaly jen obvodové zdi bez krovů a střechy. V roce 2007 započala rekonstrukce, díky níž byl zámeček obnoven a zachráněn.

Popis

Zámeček je empírová patrová obdélníková budova s mansardovou střechou zakončenou věžičkou. Zámeček byl dříve zřejmě součástí dnes již neexistujícího zámeckého parku.

Jak se tam dostat

Zámeček stojí na kopci na východním konci vsi Albeř, poblíž rybníku Osika. Nejbližší autobusová zastávka „Nová Bystřice, Osika“ je od zámku asi 250 metrů. Ještě blíž leží železniční zastávka Albeř.

Přístupnost

Zámeček je v soukromém vlastnictví a není veřejnosti přístupný.

Mapa

Mapa ČR s vyznačením polohy zámku Albeř (Terezín). Zdroj:“Mapy.cz“.

 
Turistická mapa okolí zámku Albeř (Terezín). Zdroj:“Mapy.cz“.