Hrad Vikštejn

Hrad Vikštejn

Zříceninu hradu Vikštejn najdeme v okrese Opava v Moravskoslezském kraji poblíž osady Dubová (dříve se jmenovala Horní Vikštejn), jenž patří k obci Radkov. V údolí pod hradem leží obec Podhradí, jenž nyní patří k Vítkovu. Vikštejn leží asi tři kilometry severovýchodně od Vítkova a zhruba dvacet kilometrů jihozápadně od Opavy. Vikštejn je sitouván na vysokém ostrohu nad řekou Moravicí.

Historie

Hrad pochází zřejmě z druhé poloviny třináctého století. V šestnáctém století byl výrazně renesančně přestavěn. V roce 1626 byl obsazen dánským vojskem a v roce 1646 byl preventivně pobořen císařskými vojáky. Později byl sice částečně opraven, ale většinu osmnáctého století sloužil jen hospodářským účelům a od roku 1776 je opuštěný. Dochovaly se rozsáhlé zbytky zdí budov, opevnění, sklepení. Ve 20. století byla dostvěna zastřešena hranolová věž sloužící jako vyhlídka.

Jak se tam dostat

Zřícenina hradu Vikštejn, Radkov, okres Opava
GPS: 49°48’18.585″N, 17°46’24.797″E

Vlak

Nejbližší železniční stanicí je Vítkov na trati Suchdol nad Odrou – Budišov nad Budišovkou..

Bus

Nejbližšími autobusovými zastávkami jsou „Vítkov,Podhradí“, ta se nachází pod hradem a dojdeme po ní ke hradu velkým stoupáním po modré značce. Vzdálenost je 1,1 km. Jednodušší cesta je ze zastávky „Radkov, Dubová“ taktéž po modré značce, ale z druhé strany, Vikštejn je od této zastávky vzdálený jeden kilometr.

Autem

Vikštejn leží 400 metrů od silnice spojující Vítkov s Radkovem.

Přístupnost
Otevírací doba

Zřícenina hradu Vikštejn je volně přístupná.

Co uvidíme

Na místě můžeme vidět rozsáhlé zbytky hradu.

Vstupné

Vstupné se neplatí, zřícenina hradu je volně přístupná.

Ubytování v okolí

Přehled hotelů v okolí za nejlepší cenu, s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace najdete na Booking.com

Mapy
Mapa ČR s vyznačením polohy hradu Vikštejn. Zdroj:“Mapy.cz“.

 

Turistická mapa okolí hradu Vikštejn. Zdroj:“Mapy.cz“.
Fotogalerie
Hrad Vikštejn

 

Sklepy hradu Vikštejn

 

Rozhledna na hradě Vikštejn