Hrad Edelštejn
Obsah
Hrad Edelštejn
Hrad Edelštej (Edelstein) respektive zříceniny hradu Edelštejn najdeme asi čtyři kilometry jižně od centra města Zlaté Hory v okrese Jeseník v Olomouckém kraji. Hrad se rozkládal na vrcholu Zámeckého vrchu (nadmořská výška 702 metrů). Šlo o jeden z největších slezských hradů, zabíral prostor o rozměrech 120 na 65 metrů. Hrad sloužil k ochraně zlatých dolů a také k ochraně cesty z Vratislavi přes Nisu směrem na Bruntálsko a dále na Moravu.
Prostor hradu měl tvar nepravidelného lichoběžníku a byl rozdělen příkopem na dvě části, v důležitější západní části byly obytné budovy a velká válcovitá věž o průměru sedmi metrů. Hrad byl obklopen kruhovými příkopy a také různě širokými hradbami, jeho ochranu zvyšovalo několik bašt. Dnes z hradu zbyly jen nevelké zbytky zdí a prostor hradu je dnes porostlý vzrostlými stromy, viditelný je příkop a valy.
Historie
Hrad Edelštejn byl pravděpodobně založen českým panovníkem a to k ochraně blízkých zlatých dolů a také zřejmě k ochraně důležité cesty z Vratislavi na Moravu. první písemná zmínka o hradu pochází z 2. září 1281, tehdy byl v držení bratrů Otta a Oldřicha z Linavy, kteří z hradu podnikali loupeživé výpravy do vratislavského biskupství. Vratislavský biskup Jindřich, bratranec opavského knížete Mikuláše I. podnikl vůči hradu Edelštejn trestnou výpravu a hrad dobyl v dubnu 1285 a zároveň jej dostal do zástavy jako náhradu škody. Od roku 1339 byl hrad v majetku českého krále Jana Lucemburského, v roce 1361 byl vrácen opavským knížatům. V roce 1440 dostal hrad Edelštejn do zástavy opolský kníže Bolek V. Heretik. V roce 1449 hrad vyhořel, ale byl opraven. V roce 1465 ho kníže Bolek podstoupil Jiřímu z Poděbrad a z hradu Edelštejn se stala husitská bašta v tomto katolickém regionu. Hrad Edelštejn byl roku 1467 dobyt vojenskou výpravou vratislavského biskupa, který také nechal hrad rozbořit. Hrad již nebyl nikdy obnoven ačkoli na přelomu devatenáctého a dvacátého století se objevil pokus o romantickou dostavbu hradu, na kterou však nebyl dostatek prostředků. Byla z části dostavěna jedna bašta. V roce 1904 byl areál hradu odlesněn a k hradu Edelštejn byla vybudována přístupová cesta s lavičkami. Také zde byla vybudována turistická útulna, jejíž zbytky jsou stále dobře patrné (stojí u nich informační tabule).
Jak se tam dostat
Zámecký vrch, Zlaté Hory, okres Jeseník
GPS: 50°14’8.521″N, 17°22’56.156″E
Autem
Do Zlatých Hor dojedeme po silnici číslo 445, 454 nebo 457. Nejbližší parkoviště je u Ski areálu Příčná (Bohema, GPS: 50°14’48.786″N, 17°23’33.100″E) , odkud to je na hrad Edelštejn necelé dva kilometry po modré značce. Cestu si případně v době provozu lanovky můžete zkrátit použitím čtyřsedadlové lanovky od Ski areálu Příčná až na její horní stanici, která je nedaleko hradu Edelštejn (asi 200 metrů po modré značce).
Dále lze použít parkoviště u poutního kostela Panny Marie Pomocné (GPS: 50°13’31.929″N, 17°23’39.897″E) kam dojedeme odbočkou ze silnice číslo 445 a poté se dáme pěšky asi čtyři sta metrů po značené Zlatohorské hornické naučné stezce k rozcestí Výr a od něj asi 1,5 km po modré značce k zřícenině hradu Edelštejn.
Použít lze také parkoviště Ski areálu U Pekina (GPS: 50°14’25.616″N, 17°20’49.644″E) v Dolním Údolí, kterým prochází silnice číslo 454, Od parkoviště dojdeme po žluté značce 3,5 km (zhruba za 1:20 h) až ke hradu Edelštejn.
Vlakem
Vlaková stanice Zlaté Hory (GPS: 50°15’33.701″N, 17°22’59.807″E ) leží na železniční trati číslo 297 (Mikulovice – Zlaté Hory). Od železniční stanice se na hrad Edelštejn dostaneme asi za hodinu a půl, cesta je dlouhá cca 3,8 km. Nejdříve půjdeme po červené značce až k rozcestí Pod Edelem, kde se napojíme i na modrou značku, která vede souběžně s červenou značkou až po rozcestí Hadí Louky a z něj již jen po modré značce ke zřícenině hradu Edelštejn.
Busem
Z autobusového nádraží ve Zlatých horách dojdeme k hradu Edelštejn po modré značce asi po hodině a půl, cesta je dlouhá 4 km. Blíže to je z autobusové zastávky „Zlaté Hory, rozcestí k areálu Bohema“, cesta je dlouhá asi 2,1 km a po hodině dojdeme po modré značce (na kterou se napojíme asi po čtyřech stech metrech) na hrad Edelštejn.
Další možností je jet autobusem směrem Zlaté Hory (od Opavy a Ostravy) a vystoupit na zastávce „Zlaté Hory, Poutní kostel“ a odtamtud směr poutní kostel Panny Marie Pomocné (po třech stech metrech začíná žlutá značka. Po dojití k poutnímu kostelu (zde je také autobusová zastávka „Zlaté Hory, poutní místo Maria Hilf“) se dáme asi čtyři sta metrů po značené Zlatohorské hornické naučné stezce k rozcestí Výr a od něj asi 1,5 km po modré značce k zřícenině hradu Edelštejn.
Nebo také můžete jet autobusem do Dolního Údolí, na zastávku „Zlaté Hory, Dolní Údolí, rozcestí“ a odtud po žluté značce 3,6 km (zhruba za 1:20 h) až ke hradu Edelštejn.
Na kole
Kolem zříceniny hradu Edelštejn procháí cyklostezka číslo 6072, z centra Zlatých Hor, od náměstí Svobody to je na Edelštejn 4 km.
Přístupnost
Otevírací doba
Zřícenina hradu Edelštejn je přístupná volně po celý rok.
Co uvidíme
Na místě hradu Edelštejn můžeme vidět hradní příkop a valy a již jen nevelké zbytky zdí. Prostor hradu je dnes porostlý vzrostlými stromy, a zvlášť špatně jdou vidět pozůstatky hradu v letním období, kdy je takřka celý dřívější areál hradu porostlý vegetací. Největší zbytky zdí (které jsou z těch v areálu hradu i nejlépe fotitelné…) kolem kterých prochází modře značená turistická značka a u kterých stojí informační tabule nejsou zbytky středověkého hradu Edelštejn ale zbytky turistické útulny z přelomu devatenáctého a dvacátého století.
Vstupné
Vstupné se neplatí, zřícenina hradu Edelštejn je volně přístupná.
Ubytování
Přehled hotelů v okolí hradu Edelštejn a města Zlaté Hory s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com
Mapa
Fotografie
Všechny fotografie: Hrad Edelštejn, autor roy147, zdroj: wikimedia.commons.com, licence: CC BY-SA 4.0