Zámek Kunín

Zámek Kunín

Tento zámek najdeme v obci Kunín (dříve Kunvald) v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji, necelých pět kilometrů severně od Nového Jičína. Jde o dvoupatrový barokní zámek z první poloviny osmnáctého století.

Historie

Zámek v Kuníně nechali postavit na místě staré tvrze hrabata z Harrachu a stavbou byl pověřen architekt Johann Lukas von Hildebrandt. Stavba probíhala v letech 1726 až 1734. Zámek byl poničen v dubnu 1945, poté byl zkonfiskován. V padesátých letech 20. století patřil státnímu statku, také zde byl sklad léčiv v sedmdesátých letech začal být upravován na koleje pro studenty. Od roku 1999 patří zámek obci Kunín, která ho v letech 1999 až 2003 zrekonstruovala do současné podoby.

Zámek je nazýván také jako „malý moravský Mirabell“ podle podobnosti jeho zahradního průčelí s letní rezidencí salzburgských arcibiskupů, palácem Mirabell, jenž byl postaven stejným architektem. Na zámku fungovala v devatenáctém století zámecká škola a studoval zde také František Palacký.

Jak se tam dostat

Adresa: Zámek Kunín, Kunín 1, 742 51 Kunín
GPS: 49.6425978N, 17.9902264E

Vlak

Nejbližší vlakovou zastávkou je Suchdol nad Odrou na trati Praha-Olomouc-Ostrava. Železniční stanice leží asi 5 km od zámku a dojdeme tam po značené trase naučné stezky Novojičínská kopretina.

Bus

Do Kunína jezdí autobusy například z Nového Jičína. Nejbližší zastávkou je zastávka „Kunín, u kovárny“ necelých dvě stě metrů od zámku.

Autem

Kunínem prochází silnice č. 57 z Fulneku do Nového Jičína. Z dálnice D1 na ní sjedeme u Hladkých Životic. Parkoviště najdeme necelých dvě stě metrů od zámku (49.6412917N, 17.9886706E).

Přístupnost

Zámek je veřejnosti přístupný a je možnost absolvovat klasickou zámeckou prohlídku s průvodcem.

Otevírací doba

Aktualizace k roku 2020: Zámek je od 30. května 2020 otevřen denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Prohlídky pokojů s průvodcem se konají každou celou hodinu, o sobotách a nedělích každou půlhodinu. Poslední prohlídka je v 16 hodin.
Aktuální otevírací dobu si ověřte zde

Expozice

V zámku je nainstalovaná expozice Muzea Novojičínska, která představuje interiery zámku, jako jsou pohostinské pokoje, učebny zámecké školy, zámecká obrazárna, velký sál, velká jídelna, lovecký pokoj, čajovna a další, navštívíce také zámeckou půdu. Prohlídka trvá asi 60 minut. V přízemí najdeme volně přístupnou expozici Obecního muzea a také Kabinet přírodnin, představující rozsáhlou sbírku minerálů a přírodnin.

Vstupné

Plné vstupné 110 Kč, snížené 70 Kč

Ubytování v okolí

Přehled hotelů v okolí Kunína s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.

Mapa

Mapa ČR s vyznačením polohy zámku Kunín. Zdroj:“Mapy.cz“.

 
Turistická mapa okolí zámku Kunín. Zdroj:“Mapy.cz“.

Fotogalerie

Zámek Kunín, okres Nový Jičín
Zámek Kunín

 
Velký sál s portréty, zámek Kunín
Velký sál s portréty na zámku Kunín

Odkazy